Anasayfa » Bülten » ZMO Başkanı Durak, Fakıbaba’ya talepleri sıraladı!
tarım haberleri

ZMO Başkanı Durak, Fakıbaba’ya talepleri sıraladı!

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

ZMO Mardin temsilciliği Başkanı Vedat Durak, Tarımsal sorunların dile getirilmesi icin Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşen heyetin içinde yer alarak mesleki sorunları birinci ağızdan dile getirdi.

Mardin STK Başkanları, Ziraat mühendisler Oda Başkanı, Zahireciler ve Hububatçılar Derneği Başkanı, Mardin Ziraat oda Başkanları, Ziraatçılar Derneği Başkanı, Ak Parti Kızıltepe ilçe Başkanı ve Ak Parti Mardin İl Başkanından oluşan bir heyet, İlimizde ve bölgede son yıllarda sürekli artan ”tarımsal alanlarda kullanılan elektrik enerjisi” sorununu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile diğer yetkili kurumlarla görüşmek ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.
Heyet önce TBMM’ye ziyarette bulunarak burada Ak Parti Mardin Milletvekilleri Orhan Miroğlu ve Ceyda Bölünmez Çankırı’yı ziyaret ederek burada ortak toplantılar gerçekleştirdi.Tarım Bakanını ziyaret eden heyetin içinde yer alan Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Vedat Durak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’ya yaptığı açıklamada; ziraat mühendislerine uygulanan bitki koruma ürünleri bayii ve toptancılık sınav sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğini bitki koruma dersi alan tüm mühendislerin bayilik belgesinin verilmesi gerektiğini belirti.

Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığına bağlı bir veteriner hekim mezun olduğu gibi gerekli resmi işlemlerin ardından klinik (işyeri) açıp orada hem veteriner hekimlik yapıp hem de ilaç satışı yapabildiğini kaydeden Durak, “Bir Ziraat Mühendisi, Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığına bağlı olmasına rağmen zirai ilaç satışı için Ankara’da yapılan bitki koruma ürünleri bayi ve toptancılık sınavına girip sınavı geçmesi lazım ki zirai ilaç satışı yapabilsin. Bitki koruma ürünleri bayi ve toptancılık sınavına eczacı, kimya mühendisi ve kimyager girebiliyor. Burada Ziraat Mühendislerine büyük bir haksızlık söz konusudur. Ziraat zaten çok geniş bir alan bu yüzden uygulamalı eğitim şartları her üniversitede ve her bölümde verilemiyor. Ziraat mühendisi veya ziraat teknikeri arkadaşlar uygulamalıdan çok teorik eğitim alıyor. 2017 sınavında başarı oranı çok düşük olduğu ezbere dayalı sınav sisteminin kaldırılarak pratik eğitime geçilmesi önerisinde bulunuldu. Eğitim belirli iş günü şeklinde ve en az 3 eğitim aldıktan sonra bu eğitimleri gösteren belgeler ile gıda tarım ve hayvancılık bakanlığına başvuru yapılarak belge alınması sağlanmalıdır. Bu eğitimler zirai karantinalar, zirai mücadele enstitüleri, araştırma enstitüleri ve bakanlığın belirleyeceği kurumlar olmalıdır.”diye konuştu.Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın dile getirdikleri sorun ve sıkıntıları dikkatle dinleyip, çok duyarlı yaklaştı yaklaştığını anlatan Durak,”Daha önce uygulanan danışmanlık sisteminin bireysel tekrardan getirilerek bölgeye gelecek GAP suyunun yanlış kullanmasının önüne geçilerek yanlış kullanmadan kaynaklı tuzlulaşmanın önüne geçilebileceği ve milli ekonomiye büyük bir destek katacağına inanıyoruz. Ziraat Mühendisi ve Teknikerlerden oluşan 2600 tarım danışmanına istihdam etmek yerine sahalardan uzaklaştırması oldu. Tarım Danışmanlığı diğer Tarım Ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir rol üstlenmekte fakat yanlış sistem ve uygulamalar sonucunda rollerini yerine getirememektedir. Ziraat Odaları ve birliklerde mali sıkıntılarından dolayı istihdam yapmaktan kaçındıkları bunun için istihdam edilecek Ziraat Mühendislerin ücretlerinin aylık yâda iş akdi sözleşmesi yapılarak kendilerine verilmesi önerisinde bulunduk. 2017 yılı danışmanlık tebliğinin süresinin kısa olduğundan çoğu odalar evraklarını tamamlamakta güçlük çektiklerini belirtik. Danışmanlık hizmetinde, sağlıkta uygulanan Aile Hekimliği modeline uyarlanması gerektiğini ve bu konuda Sayın Bakanımızdan yardım talep etmekteyiz.”dedi.

Başkan Durak;”Başta Ak Parti Mardin il Başkanı Mehmet Ali Dündar ve Kızıltepe ilçe Başkanı Faruk Kılıç olmak üzere Ak Parti Mardin Milletvekilleri Orhan Miroğlu ve Ceyda Bölünmez Çankırı Ankara’da bize gösterdikleri yakın ilgi ve sorunların çözümü için gösterdikleri çabalarından dolayı şükranlarımızı sunarız”Dedi.


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

300 Koyun Projesi

Son Dakika: 300 koyun projesi”nde başvurular başladı!

Sosyal Medyada Paylaş        TİGEM’in hayata geçirdiği ‘300 koyun projesi’nde başvurular başladı. Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir