Anasayfa » Ekonomi » Vergi İndirimi Önerisi geldi!

Vergi İndirimi Önerisi geldi!

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

TGDF’den et fiyatları için vergi indirimi önerisi geldi

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, ette KDV oranı ve besilik canlı hayvan ithalatında alınan yüzde 15 verginin yüzde 1’e düşürülmesi halinde et fiyatlarının 6 lira aşağıya çekilebileceğini söyledi.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, gıda sektörü temsilcilerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında, gıda ve içecek sektöründeki 2015 yılı gelişmelerini değerlendirdi, 2016 yılına ilişkin öngörülerini paylaştı.

Türkiye’nin 2015 yılı genel ihracatının yüzde 7’sinin gıda ve içecek sektöründen geldiğini, 2015 yılında sektörün ihracatının 10 milyar 227 milyon dolar olarak gerçekleştiğini vurgulayan Kopuz, “Geçen yıl gıda ve içecek ithalatı ise 5 milyar 133 milyon dolar olarak gerçekleşti. Gıda ve içecek sanayi ithalatı, Türkiye toplam ithalatından yüzde 2 pay aldı” dedi.

Bir önceki yılla karşılaştırıldığında geçen yıl gıda sektörü ihracatında yaklaşık 1 milyar dolarlık bir düşüş yaşandığını dile getiren Şemsi Kopuz, aynı şekilde ithalatta da 500 milyon dolarlık bir daralmanın söz konusu olduğunu bildirdi.

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz: Et fiyatları 6 TL aşağı çekilebilir

Konuşmasında son dönemde tavan fiyat uygulamasıyla gündemde olan kırmızı et fiyatlarına da değinen TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, et fiyatlarının 6 lira aşağı çekilebileceğini söyledi. Kopuz, “Bugün karkas et ithalatı gerçekleştirdiğimiz Bosna Hersek’te hayvancılık, bu ithalatı karşılayacak ölçekte değil. Letonya gibi çeşitli ülkelerden et tedarik edilerek, Bosna Hersek üzerinden ithalat yapılmaktadır. Ayrıca sadece karkas et olarak yapılan ithalat; sektörün deri, sakatat gibi ihtiyaçlarına cevap verememekte, mağduriyetlere yol açmaktadır. Bu anlamda yapılacaksa canlı hayvan ithalatı hem ihtiyaca yönelik olması açısından hem de helal kesim hassasiyeti açısından daha kıymetlidir.

Kamuya bu konuda çağrıda bulunursak, ette KDV oranının ve besilik canlı hayvan ithalatında alınan yüzde 15 verginin yüzde 1’e düşürülmesinin, başta tüketici ihtiyacını karşılayabilmek adına elzem olduğunu vurgulayabiliriz. Temel beslenme ihtiyacımız olan etin fiyatını böylelikle 6 lira aşağı çekebiliriz. Piyasa böylece regüle olmuş olur.”

GSYİH içinde gıda ve içecek sektörü payı

Gıda ve içecek sektöründe dış ticaret karşılama oranının 2015 yılında da yaklaşık yüzde 200 oranındaki seviyesini koruduğunu belirten Kopuz, “Sektörün GSYİH içindeki payı 2014 yılında 330 milyar TL iken, bu rakam 2015 yılı ilk 3 çeyreğinde 270 milyar TL civarına ulaşmış durumda. Resmi rakamlar henüz açıklanmadı ama 2015 yılı için sektörün GSYİH içindeki payının yaklaşık 360 milyar TL’ye ulaşmasını bekliyoruz. 440 binin üzerinde çalışanıyla Türkiye’nin 2’nci büyük endüstrisi olan gıda içecek sektörü yerini korumaktadır” şeklinde konuştu.

“Rusya ilk 10’da değil”

Son dönemde uçak krizi dolayısıyla Türkiye’den bazı tarım ve gıda ürünleri ithalatına ambargo koyan Rusya’nın ekonomisinde, yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar neticesinde geçen yıl yüzde 3,5 oranında bir daralma meydana geldiğini vurgulayan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Kopuz, “Bizim Rusya ile gıda sektörü olarak ticaret hacmimiz 750 milyon doları ihracat, 1 milyar doları ithalat olmak üzere 1 milyar 750 milyon dolar seviyesinde idi. Rusya sektörümüz açısından ihracat yaptığımız ilk 10 ülkeden biri değil. Ancak son 3 yıla bakacak olursak tarımsal ürünlerde ağırlıklı buğday olmak üzere ithalat yaptığımız ülkeler sıralamasında ilk sıradadır” ifadelerini kullandı.

Ekonomideki gelişmeler ve yeni pazarlara yönelik değerlendirmelerde de bulunan Kopuz, “Genele bakacak olursak 2016 yılında Türkiye ekonomisinde, dolar, kur, enflasyon, faiz gibi enstrümanların alacağı pozisyonlar da dahil olmak üzere küresel petrol fiyatları, yakın bölgemizdeki ve ihraç pazarlarındaki gelişmelerin önemli etkisi devam edecek. Tüm bunların yanı sıra; Kuzey Afrika ekonomik ve sosyal dinamizmiyle ihracat artışı öngördüğümüz pazarlar arasında. Bu bölgelerde orta sınıfın dikkat çekici bir biçimde büyüdüğünü görüyoruz. Yine Güney Amerika, Çin, Hint Pazarı ihracat potansiyelimizin artacağını öngördüğümüz pazarlar arasında. 2016 yılında, geçen yıl yaşadığımız olumsuzluklara rağmen sektör olarak yüzde 5 civarında bir büyüme beklentisi içinde olduğumuzu ifade edebilirim” dedi.

Gıda fiyatlarının enflasyon sepetindeki ağırlığına bağlı olarak enflasyonu etkileyen en önemli kalemlerden biri olduğunu kaydeden TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından, sektör temsilcileriyle açıklanan ette tavan fiyat gibi uygulamalarla, bu konuda bir takım tedbirler alınmaya çalışıldığını, ancak gıda ve tarım ürünleri fiyatlarındaki artışlarda üretim maliyetlerinin gözden uzak tutulmaması gerektiğini söyledi. Kopuz, şöyle devam etti:

“Alınan ve alınması gereken tedbirlerle birlikte, aynı zamanda enerji, mazot, yem, gübre gibi girdi maliyetlerinin yüksekliğine yönelik çalışmalar yapılmalı, maliyetlerin düşürülmesi için çözüm üretilmeli, istikrar sağlayacak fiyat politikası hayata geçirilmelidir.

Genel olarak hayvancılık (et ve süt sektörleri) için ilk yapılması gerekenlerin milli envanterin hiçbir şüpheye yer bırakmayacak doğrulukta ve detayda olmasını sağlamaktır. Bugün kamu otoritesi dahil herkes, kayıt dışı üretim ve ticaretin varlığının farkında, ancak boyutu konusunda herkesin ayrı bir tahmini var. Ölçemediğimiz bir şeyi iyileştiremeyeceğimiz kuralı da geçerliliğini koruyor.

Envanterimizi bilirsek kırmızı et arzı ile ilgili projeksiyon yapabilir ve aynı şekilde talep projeksiyonu ile çakıştırarak arz açığı olan aylar için proaktif olarak besi danası ithalatı yoluna gidebiliriz. Bu rakamlar sektör oyuncularına açık olursa herkes ona göre pozisyon alır, sistemin regüle hale gelmesi daha kolay olur. Milli potansiyelimizin tamamı kullanılmadan ithalat, hele hele et ithalatı düşünülmemeli; sadece geçici bir tedbir olarak uygulanmalıdır.”

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, konuşmasının sonunda, 2016 yılı için “Gıda ve içecek sektörünün 2015 yılına oranla yeni bir daralma yaşaması söz konusu olmaz. İç pazarda sektörün 360 milyar TL büyüklüğe ulaştığını tahmin ediyoruz. Bu yıl için ise %5 büyüme hedefliyoruz” öngörülerini dile getirdi.

kaynak:hayvancılık haberleri…

 


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

tarım haberleri

Üreticiye 79 milyon TL’lik ödeme

Sosyal Medyada Paylaş        Ürün alım bedellerinin yüzde 80’ini haftalık dilimlerle peşin ödeyen Marmarabirlik, 23 Kasım’da yapacağı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir