Anasayfa » Bülten » Son dakika! Bakan Çelik’ten Müjde ( Mutlaka Paylaşın )

Son dakika! Bakan Çelik’ten Müjde ( Mutlaka Paylaşın )

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Tarım parsellerinin ölçeğinin küçük olduğunu ve bunun da verimlilik sorununu çıkardığını ifade eden Çelik, şunları söyledi:

“Bakanlık olarak çare, reform genel müdürlüğündeki toplulaştırma bölümünü müstakil hale döndüreceğiz. Tek işi toplulaştırma işi yapacak. Seri olarak bu temel meseleyi çözmek için toplulaştırmayı hızlı bir şekilde bitirmek istiyoruz. Parlamentoya yasal düzenlemeyi gönderiyoruz, Bu çalışmayı inşallah yürürlüğe koyacağız. İkinci sorun toprağın su ile buluşmasıdır. Su sorunu çözülmezse tarımın sorunu çözülmez. 8,5 hektar sulanacak arazimiz var ama şu an izlenebilir sulanabilir alan 3 milyon hektar. Suyu toprakla buluşturmak zorundayız.”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile bir araya geldiklerini ve bunun takibini hazırlayarak düğmeye bastıklarını anlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Havza bazlı üretim ve destek politikaları. Gelişen teknolojileri dikkate alarak imkanlarımızı ve verimlilik esaslı arazilerimizin kullanılması noktasına gelmemiz gerekiyor. Ne, ne zaman ekilmeli. Bu planlamayı yapmak zorundayız. Havza bazlı sistemin 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girmesi noktasında teknik ekibimiz çalışıyor. Diğer alanımız destekleme. 78 milyarlık destek sağladık. Bu çok büyük bir rakam. Yalnız bu yıl 11.6 milyar TL tarımsal destek var. Her destek için ayrı başvuruyu kaldırıyoruz, tek başvuru ile süreci sürmesini sağlayacağız. Ödemeler de bir hasat bir ekim döneminde olacak. Böylece karmaşadan çıkılacak. Lisanlı depoculuk ve ürün ihtisas gelişimi üretimin nasıl satılacağının kararını bu depo vasıtasıyla kararını vermesi açısından lisanslı depoculuğa geçeceğiz.”

“ÇOBAN, SÜRÜ YÖNETİCİSİ OLMUŞ, KIZ VERMİYORLARMIŞ”
Çiftçiliğin emeklinin işi olarak görülmesi anlayışından çıkılması gerektiğini kaydeden Çelik, “Köylümüz kenara itildi kakıldı. Hayvancılıkla meşgul olmak ayıpmış gibi. Yav her öğlen, akşam yemeğinde et istiyorsun ya. Kim getirecek bunu? Ekmek, süt peynir istiyorum, kim yapacak bunu? En kutsal meslek en önemli meslek böyle biraz itip kakılıyor. Bizim arkadaşlar anlatıyor; Kendilerine ‘Çoban demiyorlarmış, sürü yöneticisi. Niye kız vermiyorlarmış. Bunları aşmamız gerekiyor” dedi.

 “KASAPLARA YÜKSEK SÖYLEDİK Kİ ÜRETİCİ ZARAR GÖRMESİN”
Hayvancılıkta ithallikten kurtulunması gerektiğini dile getiren Çelik, şunları söyledi: “400 bin tondan 1 milyon 150 bin tona geldik. Bunları nasıl çıkacağız. Ben mi yapacağım. Hep beraber çıkacağız. Bu coğrafyada 400 bin hayvanı niye ithal edelim? Etmemek için biz her türlü adımı attık. Et süt kurumunda 7 bin tonun üzerinde karkas etimiz var. Kasaplara diyoruz ki ‘buyurun size söz verdiğimiz gibi 23 TL et’ almıyor. Niye 22’nin peşinde. Biz bu et fiyatını ithal ediyoruz 15 lira verdik. 15 liraya et yeseniz, hayvancılık ne olacak zaman. O yüzden biz mümkün mertebe kasaplara yüksek değer belirledik ki üreticimiz zarar görmesin dedik. Biz her şeyi konuşacağız, her şeye açık olacağız. Bir şeye kapıları sonuna kadar kapacağız. İki yüzlülüğe, çifte standarda geçit vermeyeceğiz.”

SÜTTE ‘TEK YÜZLÜ-İKİ YÜZLÜ’ GÖNDERMESİ
Et süt kurumunun ilk kez sütte regilasyon görevini yerine getirdiğini anlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2014 yılında bir fiyat belirmiş süt 1 lira 15 kuruş, tamam. Ne olduysa son dönemlerde bir hareketlilik 80’e, 75 kuruşa. Ne oluyor dediler sorunlar var. Savaş var, laktasyon dönemi süt fazla. 18 milyon 6 bin tona çıktı süt üretimiz, arttı. Sütün artması hayvan varlığının artması demektir. Süt 10 milyon tona inerse bitki hayvan varlığınız yok demektir. Ne yapacağız? Bize süt tozu desteği ver. Ne kadar olsun? 4 bin lira. Sonra dediler ki bakın tek yüzlülükten bahsediyorum. Tek yüzlü olursanız yüzünüz hiçbir zaman kızarmaz. Sivil toplum örgütlerine söylüyorum tek yüzlü olursanız yüzünüz kızarmaz. Bu şekilde fiyat belirlendi. Ton başına 4 bin 500 lira destek vereceğiz, tamam dediler. Bize başka tedbire ihtiyaç var deselerdi. Arada müteahhit koydular ve üretici mağdur oldu. Bu olmaz dedik. Hızlı bir şekilde et süt kurumunun devreye girmesini sağladık. Şu an bin 550 ton 7-8 gün içerisinde aldığımız sütün toplamı. Ne kadar alacaktık biz? Günde bin 600 ton. Bu müdahaleyle inşallah şartlar normalleşir. Eskisine, aslına döner.”

  “BEN SANAYİCİYİM, MÜTEAHHİDİM KOYARIM YOK ARKADAŞ”
Sanayicilerin, üreticilerin vazgeçilmezler olduğunu ifade eden Çelik, her ikisinin arasındaki ilişkiyi bozacak argümanların ortaya konulmasının her tarafın zararına olacağını kaydetti.

Türkiye’nin hayvancılığını budamaya kimsenin hakkı olmadığını dile getiren Çelik, şunları söyledi: “A firması gider B firması gelir. A bakan gider B bakan gelir. Temel bu alanda atılacak adımların sağlıklı olup olmaması. ‘Ben sanayiciyim, ben müteahhidim koyarım’ yok arkadaş. Bin 449 işletme var. Bugün nereden ne kadar süt aldı kaç litre aldı, bu bizde kayıtlı. Bu yolla üreticiyi mağdur etmeye çalışan inananlar biz de oynayacağız. Biri bozdu mu işi bir firma, diğeri de rekabette zorlanıyor. Bu yanlışlarla uğraşmamız gerekiyor ki doğruyu yanlışa sürüklemesinler.”
Hayvan varlığı tespiti için idare sistem kurduklarını belirten Bakan Çelik, 81 ilde hayvan sayımının başladığını dile getirdi. Hayvan hastalıkları ile mücadeleyi sürdürdüklerini anlatan Çelik, hayvan nakil terminalleri kuracaklarını ve sağlıkla ilgili kontrollerinin bu terminallerde yapılacağını kaydetti.

  BİRLİKLERE ‘MERKEZ BİRLİĞİ’ ÖNERİSİ
Birliklerin tek bir çatı altında toplanması gerektiğini anlatan Faruk Çelik, şöyle konuştu: “Her birlik başka bir şey veriyor. Böyle sorun halledilmez. Bir merkez üreticiler birliği olsun. Bitkisel üreticiler birliği olsun, hayvansal üreticiler birliği işte iki birlik, onun altında süt birliği gibi, ne dersen de şube müdürleri olacak. Ankara’ya sorunları derli toplu getirecekler. Buraya geldiğimizde bir heyetle oturacağız. Derli toplu bir merkez birliği ile daha iyi olur. Bununla ilgili çalışma toplanıyor. Sizle görüşerek parlamentoya götüreceğiz. Üreticilerden birlikler para alıyor. Alacağınız 10-15 kuruş para için üreticilerle kötü oluyorsunuz. Yasada üreticinin görevini yazacağız, bununla ilgili parayı sana bakanlık verecek. Üreticinin alacağı para ne ise gidip bankadan helalinden alacak. Ama bazı birliklerin sorunları var. Bu sorunları değerlendiriyoruz. Kimse mağduriyet yaşamadan, birlikler de kendi aidatları kendileri alacak.”

  “İŞİN İÇİNDE, ÇİLEYİ ÇEKEN LAZIM BİZE”
Birlik başkanlarının hayvancılığın, gıdanın ve tarımın içinde olması gerektiğini belirten Bakan Çelik, sözlerini şöyle noktaladı: “Süt var mı? Et var mı? Koyun var mı?’ diyorum, yok. Nesin sen, başkan. Koyunun, keçinin yanından geçmeyen başkan olmaz. Biz birlikleri meslek olarak görmüyoruz. Meslek alanı onlar. Hayvancılığa ne katkıda bulunabilir? Bu hizmet olamazsa orada oteller, paralar konuşur. İşin içinde olacaksın. Bunlara son vereceğiz. İşin içinden, dertli, çileyi çeken insanlar lazım bize. Masada olmayacağız, sahada tarlada olacağız.”


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

300 Koyun Projesi

Son Dakika: 300 koyun projesi”nde başvurular başladı!

Sosyal Medyada Paylaş        TİGEM’in hayata geçirdiği ‘300 koyun projesi’nde başvurular başladı. Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken, …

4 Yorumlar

 1. kadir Güngör

  Sayin bakanim çok güzel konulara deginmissin bir şeye deginmemissin cihanbeyli Taşpınar Günyüzü Oğuzeli koylerinde bu yeni tarlalarin akibeti ne olacak çiftçilerimiz merakla bekliyor saygilar.

 2. HAYVANCILIĞI DEVLET ELİ İLE BİTİRİP İTHALATI AÇIP YANDAŞLARINA RANT AÇMA PEŞİNDELER BİZE GELEN HAYVANLARIN YÜZDE SEKSENİ ROMANYADAN KÖSTENCEDEN GELDİ KÖSTENCE BURSA İNEGÖL BÜYÜKLÜĞÜNDE VE İTHALATI GÜYA YASAK BULGARİSTANDAN DAN GELEN HAYVANLAR HEPSİ ROMANYADAN GELİYOR KAMYON ÜZERİNDE KÜPELERİ DEĞİŞİYOR 30_40 DOLAR ROMANYADA ESKİ BAKANA VE ŞİMDİKİ SAYIN KIYMETLİ BAKANA ONLARCA KEZ MÜRACAATA BULUMDUM HATTA KENDİLERİNE SUNULMAK ÜZERE UZUNCA DETAYLI YAZDIM DİNLEME LÜZÜMÜ BİLE GÖSTERMEDİLER BENCE BİRİLERİNİN MENFAATINA DOKUNACAĞI İÇİN BİRDE ÜÇKAĞIT BİRLİKLERİ VARYA MESALA BURSA BİRLİK KASASINA YILDA BİRBUÇUK TROLYON GİRİYOR YİNEDE BORÇLU YAZIKLAR OLSUN SİZLER GİBİ YÖETİCİLERE EĞER İSTERSENİZ DETAYLI BUNLARI YAZARIM BU İŞİ ADAM GİBİ YAPSALAR ET 10 TL OLUR HER ŞEY İMAN MESELESİ ŞOVMENLERE VERECEK CEVABIM ÇOK

 3. yalanın adı müjde oldu hergün bir bakan cıkıp bir müjde diye acıklama yapıyor sorsan hayal ürünu konu tasarı insanları kandırıyorlar sütün fiyatı 1,10 kuruş zararına üretiyoruz ital tehtidi ette 23,5 karkas 15 tl inek eti hala ital getiririz tehdidi sütü de ital edin bir taraftan kırediyle ital hayvan getirtirin bazılarına bakana yakın olanlara 25 aydır süte bir kuruş yok süt tozu kime yarar sanayiciye destegi sanayiciye zararı üreticiye bu memlekete üretici tüketici sanayici arasındaki dengeyi adaletli bir şekilde saglayacak bir bakan gelmeyecek hep böyle üreticiyi soyduruyorlar.

 4. ÇOBAN ŞEVKİ

  ŞAFAK BUDAK ÇOK HAKLIBU İŞLEYİŞİ BİLİYOR BAKANLIGIN HASAFİ OLMALI 2023 DE NE KADAR ET NE KADAR KOYUNUM OLAÇAK 2053 NE KADAR LAZİM ÖNCEDEN SÜT SÜT DEDİLER ALSANA SÜT 3 MİLYONA YAKIN FAZLA İÇMİYORUZ SÜT İÇME ALIŞKANLIGIMIZ YOK ÇAY KOLA HER KÖŞE BAŞINDA TAVUK DÖNER ET DÖNER SATILIYOR SÜT SATAN KAHVEMİZYOK ET LAZIM 500 BİN TON GİDER GETİRİRSİN URUGUAYA BİREZİLYAYA KESER YERSİN GENE GETİRSİN OLDUMU SÜTCÜ IRKA ETCİ ATAMAZSIN ET LAZIM OLMAZ DENDİ SÜT FAZLASI VAR YENİ İŞLETME KURDURURSUN ALMANYADAN SÜTCÜ İNEK GETİRİRSİN ÇELİŞKİ DEGİLMİ DAMIZLIK BİRLİKLERİ 20 YILDIR DAMIZLIK ÜRETEN BİRLİKLER NE YAPMIŞLAR HANİ DAMİZLİKLARI GENTÜRK SPERMA DİYORLAR ÖVÜNÜYORLAR 4 MİLYON SPERMADAN 300 BİN BUNLARIN GERİSİ İTHAL HER BİRLİK KAFASINA GÖRE HİZMET BEDELİ 50 KG SÜT AİDAT DEMİŞ KIYMETLI KAGIT SOYKÜTÜGÜ DEMİŞ DEMİŞTE DEMİŞLER SADECE DAMIZLIK BİRLİKLERİ YOKYA AKLINA GELEN NE VARSA TEŞVİKLİ OLAN PARAYI GÖREN ADAMI OLAN HER UYANIK BİRLİK KURMUŞ PARAYI BAKANLIKTAN KAPMIŞ ARTANIDA ĞRETİCİYE DAGITMIŞ İSİMLERİ Nİ ŞAFAK BUDAK DEMİŞ BAKANI TEPRİK EDİYORUM ADIMA KENDİNE İYİ DANIŞMANLAR BULMUŞ BENDE BAKAN OLSAM AYNISINI YAPARDIM İŞİNİ DÜZGÜN YAPANLAR KALSIN OYUNCAGI ELİNDEN ALINAN COCUKLAR GİBİ TELEVİZYON TELEVİZYON GEZİP AGLAMASIN LAR BAKAN BUNLARI BİR HİZAYA KOUSUN BENCE DOGRU YOLDA GİDİYOR İŞALLAH YOLUNA TAŞ KOYMAZLAR GÜLE GÜLE ÇELİK ADAM YOLUN AÇIK OLSUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir