Anasayfa » Genel » Selçuk Özdağ; Manisa Tarımın Başkenti Olacak!

Selçuk Özdağ; Manisa Tarımın Başkenti Olacak!

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

ÖZDAĞ:”MANİSA TARIMIN BAŞKENTİ OLACAK”

Manisa’ya 2015 yılı sonu itibariyle 12 yıl içerisinde toplam 867 Milyon TL yatırım yapıldığını ifade eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Manisa’da Bin Günde 1000 Gölet Projesi kapsamında toplam 20 adet Göl-Su tesisinin hizmete açıldığını belirtti. Özdağ, “Bu tesisler sayesinde 39 Bin190 dekar arazi sulamaya açıldı. Söz verdiğimiz gibi Manisa’yı göller bölgesi yapmaya devam ediyoruz. AK Parti söz verdimi bu sözü yerine getirir. Manisa’da şu anda 46 göletle ilgili çalışmalar devam ettiği gibi aynı zamanda Köprübaşı ilçemizin 7 yeni Gölet talebi, Selendi ilçemizde de Yenice, Terziler ve Çıkrıkçı mahallelerinin Gölet talepleri bulunmakta. Köprübaşı İlçe Kaymakamımızın talep ettikleri yeni Gölet yerleriyle ilgili Devlet Su İşleri fizibilite çalışmalarını yapacak. Dövüşören Göleti 2017 yılında hizmete girmiş olacak” dedi.

SELENDİ’NİN GÖLET TALEBİ CEVAP BULUYOR

Selendi ilçesinde Gölet talep edilen yerlerle ilgili de değerlendirmede bulunan Özdağ, “Selendi ilçesi Terziler Mahallesinde Gölet yapılması talep edilen yer ile ilgili arazi etütleri yapılmış olup İlk İnceleme düzeyinde çalışmalar en kısa sürede tamamlanacak. Bu Gölet talebiyle ilgili olarak jeolojik ilk inceleme raporu tamamlandığında teknik ve ekonomik açıdan yapılabilirliği irdelenecek. İlçemizde bulunan bir başka mahallemiz olan Yenice Mahallesinde ise Gölet yapılması talep edilen yer ile ilgili arazi etütleri yapılmış olup İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne ve de Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne; söz konusu gölet aks yeri, göl alanı ve sulama alanı içerisinde kalan yerlerin tescilli alan olup, olmadığına dair Kurum görüşleri sorulmuştur. Söz konusu görüşler tamamlandığında teknik ve ekonomik açıdan yapılabilirliği irdelenecektir. Çıkrıkçı Mahallesinde ki Gölet yapılması talep edilen yer, arazi etüt programına alınmış olup en kısa sürede arazi incelemesine gidilecek. Bir yandan Göletlerimiz, Barajlarımız tamamlanacak. Bir taraftan da içme suyu kaynakları, yeni Gölet alanları oluşturarak zaten ihracatta iyi durumda olan Manisa’yı bu alanda süper ligde birinci yapmak. Tüm bunları gerçekleştirirken de başlıca hedefimiz Manisa’yı tarımın başkenti yapmak” diye konuştu.

152 BİN 950 DEKAR ARAZİ SULAMAYA AÇILDI

AK Parti iktidarları döneminde 2015 yılına kadar tamamlanan sulama tesisleri ile Göl-Su Projeleri dâhil olmak üzere 152 Bin 950 dekar arazinin sulamaya açıldığını ifade eden Özdağ, “Gördes Barajı, Güneşli Barajı, Güneşli Sulaması, Kula Göleti ve Sulaması başta olmak üzere toplam 20 tesis hizmete açıldı. 36 sulama tesisinin ise inşaatı devam ediyor. Bu tesisler haricinde 2 Sulama tesisinin projesi tamamlandı. 4 tesis proje ve 4 tesis ise planlama safhasında. Manisalı vatandaşlarımıza ne söz vermişsek hem bu sözü yerine getiriyoruz hem de sözlerimizin takipçisi olmaya devam ediyoruz. Tüm bu yatırımların başarılmasında büyük payı ve desteği bulunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na, Orman Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na, Bakan Yardımcılarımıza, AK Parti Manisa Milletvekillerimize, Devlet Su İşleri Genel Müdürümüz Ali Rıza Diniz’e, Bölge Müdürümüz Hayati Çelenk’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

TÜRKİYE’Yİ TARIMSAL ÜRETİMDE AVRUPA BİRİNCİSİ YAPTIK

Manisa’nın bir sanayi kenti olduğu kadar aynı zamanda bir tarım kenti olduğunu belirten Özdağ, tarım politikalarını eleştiren muhalefete de yüklendi. Özdağ, “Kendi iktidarları döneminde tarımsal destekleri kaldıranlar ve bunun için Dünya Bankasına iyi niyet mektubu gönderenlerin bizim tarım politikalarımızı eleştirmeleri ne kadar gülünç duruma düştüklerinin göstergesidir. Onlar öncelikli olarak kendilerinin neleri yapamayıp ellerine ve yüzlerine bulaştırdıklarına baksınlar. Sonra da bizim yaptıklarımızın neler olduklarına bir baksınlar bakalım. Onlar önce olarak iktidarları döneminde Tarımsal Gayrı Safi Yurt İçi Hasılayı ne kadar düşürdüklerine, tarımda kişi başı geliri ne kadar azalttıklarına baksınlar. Sonra da bizim bunları ne kadar arttırdığımıza baksınlar. Türkiye’yi tarımsal üretimde nasıl Avrupa birincisi yaptığımıza baksınlar” şeklinde konuştu.


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

Çiftçi Kayıt Sistemi

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne başvuru süresi uzatıldı!

Sosyal Medyada Paylaş        Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kaydını yaptıramayan çiftçiler için müracaat süresi uzatıldı. Gıda, Tarım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir