Anasayfa » Bitkisel Üretim » PATATESE GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİ

PATATESE GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİ

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bakanlar Kurulu’nun 2017 Yılında Yapılacak Niğde’de de üretimi gerçekleştirilen bazı bitkilerinde yer aldığı Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararı kapsamında bitkisel üretim için yapılacak destekleme ödemelerinin usul ve esasları belirlenirken Niğde’nin üretimde lider olduğu patatese de mazot ve gübre desteği verilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliği, 17 Eylül’de Resmi Gazete ’de yayımlandı.

Üretim yılı içerisinde ÇKS ve/veya ÖKS’de kayıtlı olan ve desteklemelerden faydalanmak isteyen Niğdeli çiftçiler, Tebliğde anılan desteklemeler için, Tebliğin yayımı tarihinden itibaren ÇKS ve ÖKS’de kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlüklerine başvuracaklar. 2017 üretim yılında ÇKS’ye kayıt yaptıran çiftçiler herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın mazot ve gübre desteğine başvurmuş kabul edilecek.

MAZOT VE GÜBRE DESTEKLEMESİ

Çiftçilere, 2017 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar ekindeki listede yer alan havzalarda, üretim yılı içerisinde tarımsal üretimde bulunulan ÇKS’de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot ve gübre destekleme ödemesi yapılacak.

PATATES VE BAKLİYATA GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİ

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen; yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya fasulyesi, kanola (kolza), aspir, dane mısır, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, mercimek, nohut, çay, fındık, yem bitkileri, patates ve kuru soğan için mazot ve gübre desteği ödenecek. Ancak bu ürünlerin havza dışında yetiştirilmesi durumunda ödeme yapılmayacak. Bu ürünlerin dışında kalan diğer bütün ürünlere, “Diğer Ürünler” kategorisinde belirtilen miktar kadar mazot ve gübre destekleme ödemesi yapılacak.

TOPRAK ANALİZİ VE ORGANİK TARIM

Parsel büyüklüğü asgari 50 dekar ve üzeri ÇKS’ye kayıtlı tarım arazilerinde, her bir analiz en fazla 50 dekarlık alanı temsil edecek şekilde yapılan toprak analizlerine, toprak analizi desteği ödenecek. Toprak analizlerinin, 1/8/2016-30/6/2017 tarihleri arasında yapılması gerekecek. Organik Tarım “OTD” ödemesi, Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre organik tarım yapan, OTBİS’te ve ÇKS’de 2017 üretim yılında kayıtlı, 2017 yılı hasadını gerçekleştirmiş ve Tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre başvuru yapan çiftçilere yapılacak.

YEM BİTKİLERİ DESTEĞİ

2017 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararın ekindeki listede yer alan havzalarda, 2017 yılında yem bitkileri desteğine esas ürünleri üreten çiftçiler yem bitkileri desteğinden yararlanacaklar. Niğde’de de üretilen bazı çok yıllık yem bitkilerinden yonca, korunga, yapay çayır mera; tek yıllık yem bitkilerinden fiğ, macar fiği, burçak, mürdümük, sorgum, sudan otu, sorgum-sudan otu melezi, hayvan pancarı, yem şalgamı, yem bezelyesi, yem baklası, iskenderiye üçgülü, italyan çimi (lolium multiflorum) ayrıca buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikalenin yeşil ot hasatı ile silajlık olarak ekilişi yapılan mısır ve tek yıllık yem bitkilerinden yapılan silajlar destekleme ödemesi kapsamında olacak.

YURTİÇİ SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM DESTEĞİ

Susam ve yerfıstığı hariç olmak üzere 2017 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararı ekindeki listede yer alan havzalarda, 2017 yılında yurt içi sertifikalı tohum kullanım desteğine esas ürünleri üreten çiftçiler sertifikalı tohum kullanım desteğinden yararlandırılacak. ÇKS’ye kayıtlı arazilerde, yurt içinde üretilip sertifikalandırılan ve yurt içinde satışı gerçekleşen tebliğ ekinde listelenen türlerin tohumları için kilogram, fidanları için adet başına destekleme ödemesi yapılacak. Kamu kurum ve kuruluşları toprak analizi desteği dışında diğer desteklerden yararlanamayacaklar.

Kaynak: ANADOLU HABER


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

tarım haberleri

Bakan Fakıbaba’dan Domates Açıklaması!

Sosyal Medyada Paylaş        Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, “İnşallah göreceksiniz çok kısa zamanda Türkiye hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir