Anasayfa » Bülten » Küçük Aile İşletmelerine 1.3 Milyar Lira Destek
Aile işletmelerine Destek

Küçük Aile İşletmelerine 1.3 Milyar Lira Destek

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılında uygulanacak hayvancılık politikasını büyük oranda tamamladı. Eski Bakan Faruk Çelik döneminde hazırlanan Milli Hayvancılık Politikası temel alınarak hazırlanan projede küçük aile işletmeciliği, besicilik ve küçükbaş hayvancılığına yönelik destekler artırılırken, 2018’de 20 bin işletmenin rehabilitasyonu öngörülüyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba 2018 yılında uygulanacak hayvancılık projesini ve uygulanması düşünülen destekleri Bakanlar Kurulu’na sunacak. DÜNYA, Fakıbaba’nın Bakanlar Kurulu’na yapacağı sunuma ulaştı. Bakanlığın 2018 yılında uygulayacağı hayvancılık projesi kapsamında canlı hayvan ve et ithalatı devem edecek. Ancak, bir yandan da üretimi artırmaya yönelik destekler sağlanacak.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yapacağı sunumda 2018″deki uygulamalara ilişkin şu bilgiler yer aldı: “Küçük aile işletmelerine besi desteği sağlanacak. 50 başa kadar kapasiteye sahip küçük aile işletmelerinin, yerli hayvanlardan ürettikleri karkas et için 250 TL/baş destekleme ödenecek. Küçükbaş hayvan sayısını arttırmak ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen et miktarını yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltmek için; erken kuzu oğlak kesimlerini engelleyerek birim karkas ağırlığını arttırmak için kuzu ve oğlaklara 2018’de destek verilecek. Ayrıca, küçük aile işletmeleri sözleşmeli yetiştiricilik kapsamına dahil edilerek, canlı materyal alımı ve yem giderleri finanse edilecek.”

Küçük aile işletme desteği 81 ilde uygulanacak

Hayvansal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve üretimin artırılması, küçük aile işletmelerinin rehabilite edilerek optimum işletme ölçeğine ulaşmasının sağlanması, gelir düzeylerinin arttırılması amacıyla uygulanacak Küçük Aile İşletmeciliği Projesi, 81 ildeki hayvancılık işletmelerinde uygulanacak. Projenin finansmanı Ziraat Bankası’nın düşük faizli kredileri ile karşılanacak. Küçük işletmelerin yararlandırılma şartlarının kolaylaştırılması için 2018 yılında uygulanacak olan Bakanlar Kurulu Kararında uygulanmaya ilişkin ilave öneri yapıldığı belirtiliyor. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yapacağı sunumda: “Damızlık gebe düveler TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü), besilik erkek danalar ESK (Et ve Süt Kurumu) tarafından temin edilecek. Yem, Tarım Kredi Kooperatifl eri tarafından temin edilecek peşin fiyatına faizsiz ve vadeli olarak üreticiye dağıtılacak. Uygulamanın 3 yıl sürdürülmesi ve her yıl 20 bin işletmeye destek verilmesi planlanmakta” deniliyor.Proje için 1.3 milyar lira kaynağa ihtiyaç var

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Bakanlar Kurulu’na yapacağı sunumda proje ile ilk yıl 20 bin işletmeye 5’er baş kombine verim yönlü ırklardan damızlık gebe düve verilmesi öngörülüyor. Damızlık materyal için; kombine verim yönlü ırklardan 5 baş damızlık gebe düve verildiği takdirde ilk yıl 5 baş anaç inek ve 2’şer baş dişi ve erkek buzağı-danadan oluşan 9 başlık sürü, üçüncü yılın sonunda her işletmede ortalama 7 baş anaç inek, 2 baş düve, 3 baş erkek ve 3 baş dişi danadan oluşan 15 başlık sürü kompozisyonu ortaya çıkacak. Yurtdışından getirilecek olan kombine verim yönlü damızlık gebe düve bedeli yaklaşık 13.000 TL/baş olarak düşünülüyor. Bunun için işletme başına 5 x 13 bin TL = 65 bin TL kaynağa ihtiyaç var. Bu durumda toplamda damızlık materyal bedeli yıllık 20 bin işletme için 1.3 milyar TL olacak. Alınacak gebe düvelerin ortalama 4 aylık gebe olduğu varsayılarak doğuma kadar geçecek 5 aylık sürede kesif yem için (150 gün x 7 TL/gün x 5 baş) 5.250 TL işletme sermayesine ihtiyaç duyulacak.

Hangi işletmeler yararlanacak?

Rehalibite edilecek aile işletmelerinin bu destekten yararlanması için; damızlık sığırların kaba yem ihtiyaçlarını kendi işletmeleri içerisinden temin etmeleri gerekiyor. Türkvet’e kayıtlı olacak işletmenin fiziki altyapısı, dağıtılacak ve tam gelişmede öngörülen hayvan sayısını barındıracak yeterlikte olacak.Besicilere 2018’de 200 milyon lira destek

Bakanlık 2016’da; yerli besilik hayvandan üretilen, 190 Kg ve üstü karkas et veren erkek hayvanlara hayvan başına 200 lira destek verirken 2017’de bu destek kaldırıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın Bakanlar Kurulu’na yapacağı sunumda 2018’de besi desteğinin yeniden uygulanması da yer alıyor. Ancak, önerilen yeni uygulamada sadece 50 başa kadar olan işletmelerin yararlanması öngörülüyor. Besi desteği ile ilgili öneri özetle şöyle: “2018 yılında; 50 başa kadar kapasiteye sahip işletmelerin, yerli besilik hayvandan üretilen 220 kg ve üstü karkas et veren erkek hayvanlarına 250 TL/baş besi desteği verilmesi planlanmakta. Uygulama için 800 bin baş hayvan için 250 TL/baş ödendiğinde 2018 yılı için ilave 200 milyon TL’ye ihtiyaç var.”

Hayvan başı besi desteği ile sağlanacak faydalar

■ Kayıtlılık artacağından milli ekonomiye katkı sağlanacaktır.
■ Kapasitesi düşük yerli besi yapan küçük işletmeler desteklenecek.
■ Besisini almamış hayvanların erken kesimi önlenecek.
■ Yerli üretici ithalat baskısına karşı korunmuş olacak.

Vergi tahsilatına sağlanacak katkı

■ Bu uygulamayla 800 bin baş hayvana destek öngörülmekte.

■ Kayıtdışı kesildiği tahmin edilen 400 bin baş hayvan üzerinden hesaplandığında, 88 bin ton karkas kayıt altına alınacak.

■ 25TL/kg/karkas birim fiyatından maddi karşılığı 2 milyar 200 milyon TL. Bu bedel üzerinden 44 milyon TL gelir vergisi stopajı (yüzde 2) ve 176 milyon TL ilave KDV (yüzde 8) olmak üzere toplam 220 milyon TL vergi geliri söz konusu.

Et üretimine sağlanacak katkı

■ Mevcutta 190 kg olan karkas ağırlığı 220 kg’a çıkartılıp 30 kg/baş/karkas artışı sağlanacak.

■ 800 bin baş hayvandan elde edilecek 24 bin ton ilave karkastır. (190 kg/karkas 220 kg’a çıktı.)

■ Bu miktar 70 bin büyükbaş hayvana karşılık gelir. Yani bu miktar kadar hayvan az ithal edilecek.Kırmızı et üretimini artıracak tedbirler

Gıda, Tarım ve hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yapacağı sunumda kırmızı et üretiminin artırılması için alınacak önlemler ise şöyle sıralanıyor: “Kombine ve etçi ırk sığır yetiştiriciliğine uygun illeri belirledik. Bu 30 ilde; et üretimine yönelik düve alımlarına yüzde 30 hibe veriyoruz. Buzağı desteklemesini ilave 200 TL ile 750 TL olarak ödüyoruz. Damızlık hayvan üretim merkezleri kuruyoruz. 40 ilde damızlık düve, 14 İlde manda ve 40 İlde koç teke üretim merkezlerini faaliyete geçiriyoruz. Ağıl ahır yapımına, alet-ekipman ve hayvan alımına yüzde 50 hibe veriyoruz. Genç çiftçi projelerinde kaynağın yüzde 80’nini hayvancılığa ayırıyoruz. Küçükbaş işletmelerinde istihdam edilen çobanların SGK primleri 12 ay olarak destek kapsamında Bakanlıkça ödenecek.”

Kaynak : dunya.com

 

http://www.izmirprojeleri.net/


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

300 Koyun Projesi

Son Dakika: 300 koyun projesi”nde başvurular başladı!

Sosyal Medyada Paylaş        TİGEM’in hayata geçirdiği ‘300 koyun projesi’nde başvurular başladı. Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir