Anasayfa » Bitkisel Üretim » Keçiborlu Lavanta İle Kalkınıyor !!!

Keçiborlu Lavanta İle Kalkınıyor !!!

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Keçiborlu Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği, Keçiborlu Kuyucak Muhtarlığı ve Keçiborlu Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ortaklığında yürütülen ‘Keçiborlu Lavanta İle Kalkınıyor Projesi’ lavanta üretimi noktasında Türkiye’nin lokomatifi konumundaki Kuyucak Köyünün ”lavanta kokulu köy” olarak tüm Türkiye ve Dünya da adını duyurarak Keçiborlu İlçesinde alternatif istihdam alanlarının oluşturulması, bölgenin sahip olduğu önemli ulaşım avantajlarından da faydalanarak bölgemizin kırsal turizm merkezlerinde önemli bir yer haline getirilerek Kuyucak Köyümüzün markalaşması ve Keçiborlu’nun tanıtılmasına ve kalkınmasına katkıda bulunulması hedeflenmiştir.

Kuyucak köyümüz ve İlçemiz bu potansiyele fazlası ile sahip. Gelin sizde buna katkıda bulunun ve İlçemizi ve Kuyucak Köyümüzü dünyaca ünlü Fransa’nın Provence bölgesine rakip yapalım…

Nedersiniz Olmaz mı!

Kuyucak Isparta’nın Keçiborlu İlçesine bağlı küçük bir köy. Torosların eteğine burdur gölüne nazır bir manzaraya kurulan köy son yıllarda lavanta ve lavanta balı ile sık sık anılmaya başladı. Köyde lavanta ilk olarak 1970’li yıllarda gül tüccarı zeki konur tarafından fransa’dan getirilmiş ve köylülere dağıtılarak hobi amaçlı gül bahçelerinin kenarlarında, evlerin bahçelerinde dikilmiştir. Gül üretiminin gölgesinde bir üretim gerçekleşmiştir. Ancak 90’lı yıllardan sonra üretimde ivme artarak lavanta üretimi gül üretimini gölgesine alarak günümüzde köyün geçim kaynağı olmuştur. Köyde yetiştirilen alan 3000 dekar alana yayılmış durumdadır.

Lavanta köylüler tarafından üretilerek genelde kurutulup aktarlara, düğünlerde nikah,kına malzemelerinde kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda Yaş olarak değerlendirilip yağı çıkarılmakta ve yağı sabun, deterjan ve parfüm sanayiinde kullanılmaktadır. Lavantanın yanında köyde arıcılık yapan çiftçilerin üretmiş oldukları lavanta balı da hoş kokusu, hafifliği ile diğer ballardan ayrılmaktadır. Balın bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydasının yanında lavanta balının ayrıca karaciğer rahatsızlıklarında destekleyici rol oynadığı bildirilmektedir. Özellikle karaciğer rahatsızlıklarında yükselen ALT ve AST değerlerinin düşmesinde etkin rol oynadığı düşünülmektedir.

Lavantadaki bu potansiyeli fark eden Keçiborlu Kaymakamı Osman DÖLEK göreve başlamasının ardından lavanta hakkında envanter çalışması yaparak lavantadan alternatif gelir kaynakları oluşturmak için çalışmalar başlatmıştır.

İlk Olarak 2014 yılında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansına “Keçiborlu Lavanta Balı Kalite Analizi ve Tanınırlığının Artırılması” isimli proje sunulmuştur. Projenin amacı Keçiborlu ilçesi Kuyucak köyünde yetiştirilen Lavantanın ve Lavanta balının tanıtımı yapılarak çiftçilere alternatif gelir kaynağı oluşturulması ve Lavanta balının kalite analizinin yapılmasıydı. Proje 2015 yılında Ziraat Yüksek Mühendisi Ali SAĞDAŞ tarafından uygulamaya konulmuş ve başarılı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Proje sonunda Lavanta ve Lavanta balının tanıtımı sağlanmıştır ve Lavanta balının kalite analizi yapılmıştır. Proje sonunda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının destekleri ile 2015 lavanta mevsiminde köy yerli/yabancı 2000-2500 Turist tarafından ziyaret edilerek köylülerin gelir kaynakları çeşitlendirilmiştir.

Ardından 2015 yılında T.C. kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes işbirliğinde yürütülen Gelecek Turizmde Proje çağrısına Keçiborlu Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği , Keçiborlu Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim derneği ve Kuyucak Köyü Muhtarlığı işbirliği ile ‘Keçiborlu Lavanta İle Kalkınıyor Projesi’ ile başvurulmuş ve bu proje de Türkiye genelinde verilmiş olan birçok projenin önüne geçerek Desteklenmeye hak kazanmıştır. Proje 2016 yılında uygulamaya konulmuş ve devam etmektedir. Proje ile köyde Aromatik bitki yetiştiriciliği, Kooperatifçilik, İşletmede hijyen, Ev pansiyonculuğu, Güzel Konuşma ve Diksiyon, Girişimcilik, Satış görevlisi, Ev pansiyonculuğu ve Kırsal turizm etkinlikleri konulu 9 adet eğitim yapılması ve hediyelik eşya üretimi konusunda köylülerin el becerilerinden ürettikleri /üretebilecekleri ürünlerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir.’Keçiborlu Lavanta İle Kalkınıyor Projesi’ lavanta üretimi noktasında Türkiye’nin lokomatifi konumundaki Kuyucak Köyünün ”lavanta kokulu köy” olarak tüm Türkiye ve Dünya da adını duyurarak Keçiborlu İlçesinde alternatif istihdam alanlarının oluşturulması, bölgenin sahip olduğu önemli ulaşım avantajlarından da faydalanarak bölgemizin kırsal turizm merkezlerinde önemli bir yer haline getirililerek Kuyucak Köyümüzün markalaşması ve Keçiborlu’nun tanıtılmasına ve kalkınmasına katkıda bulunulması hedeflenmiştir.

Proje ekibinden Gürkan Cunda amaçlarının D650 karayoluna 11 km mesafede ve Süleyman Demirel Havalimanına 20km mesafede bulunan Kuyucak Köyünün potansiyelinin değerlendirilmesini ve köylülerin Alternatif gelirlerinin olmasını amaçlıyoruz dedi.  Proje Ekibinden Ziraat Yüksek Mühendisi Ali SAĞDAŞ ise Lavantanın Kuyucak köyünün yamaç ve ovalarına çok iyi uyum sağlayarak çok iyi bir şekilde gelişim sağladığını, bu üründen çiftçilerin gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi için alternatif ürünler üretilerek turizm sayesinde ürünlerin satışı sağlanması için projenin hayata geçirildiğini belirtti.

Uçucu yağları kozmetik ve parfümeride kullanılan lavanta bitkisi, ilaç sanayinde ve aromaterapide de kullanılıyor. Lavanta çayı ise sakinleştirici etkisiyle kullanılmakta, Türkiye’de ekonomik anlamdaki lavanta üretimi yalnızca Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak başta olmak üzere Kuşçular ve Çukurören köylerinde gerçekleştiriliyor. TÜİK 2013 verilerine göre Türkiye’deki lavanta üretiminin yüzde 93’ü Kuyucak’ta yapılıyor. D-650 Karayoluna 11, Süleyman Demirel Havalimanı’na ise yalnızca 20 kilometre mesafede bulunan Kuyucak’taki lavanta tarlalarına ulaşmak için Isparta ve Burdur’dan 50 kilometrelik bir yolculuk yapmanız yeterli. Lavanta’nın yanı sıra Nisan’da zambak, Mayıs sonunda ise gül bahçeleriyle renk cümbüşüne sahne olan Kuyucak ve çevresi, bölgenin yeni turizm merkezlerinden biri olmaya aday.

 

Proje Çalışanları : Ali SAĞDAŞ VE Gürkan CUNDA

Fotoğraflar : Gülsün Çekiç

12440814_986819964705504_482020819279491919_o 12513642_986819954705505_438537419649681217_o 12901111_986822711371896_8043260758822265120_o

 


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

tarım haberleri

Bakan Fakıbaba’dan Domates Açıklaması!

Sosyal Medyada Paylaş        Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, “İnşallah göreceksiniz çok kısa zamanda Türkiye hem …

1 Yorum

 1. Bünyamin Başarır

  İki yıl önce bir dost aracılığı ile Kuyucak köyünü görmek gezmek kısmet oldu .Oldukca sıcak ,ve samimi bir halkı var .Bu güzel insanları tanımak ,onlarla sohbet etmek ,birşeyler paylaşmak beni ve eşim dahil arkadaşlarımı çok mutlu etti .O gün bende köyüme dönüp lavanta ve benzeri aromalı bitkiler üretmeğe karar verdim .Hemen test için birkaç fidan köyüme götürüp babamın evinin önüne diktim .Şuan çok güzel oldular .Sonuç mükemmel .Böylece bu projemi gerçekleştirmemem için hiç bir engel kalmadı ve bu yıl ilk dikimi gerçekleştireceğim ,2017 benim için hayatımın dönüm noktası olacak .Kendi köyüme ve çevre köylerde yaşıyan komşularada önerim .zaman kaybetmeden bu konuyu değerlendirmelerini öneririm .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir