Anasayfa » Bülten » GÜRER: “Tarım Bitme Noktasında”

GÜRER: “Tarım Bitme Noktasında”

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

CHP Niğde Milletvekili ve KİT komisyon üyesi Ömer Fethi Gürer, 4.Niğde Tarım Fuarında konuştu. Gürer tarımla ilgili hemen her şeyin ithal olduğu Türkiye’de, bakanlık tarafından yürütüldüğü iddia edilen ‘Milli Tarım Projesinin’ inandırıcı olmadığını söyledi. Gürer, tarımın ‘milli’ olabilmesi için yerli tohum, yerli gübre, yerli ilaç, yerli ürün ve yerli sanayinin desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’de maalesef tarım bitme noktasına geldi” dedi.

TARIMLA İLGİLİ ÇOK EKSİK VAR   Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Niğde 4. Tarım ve Hayvancılık Fuarının açılış töreninde yaptığı konuşmada, AKP hükümetinin uyguladığı tarım politikasını eleştirdi ve Türkiye’de tarımla ilgili eksiklerin hat safhaya ulaştığını söyledi. Niğde’ye mutlaka bir fuar alanının kazandırılması gerektiğini vurgulayan Gürer, Türkiye’nin en çok patates yetiştiren ili olan Niğde’de Patates Üreticileri Birliği’nin olmamasının önemli bir eksiklik olduğunu söyledi. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, her köye birer ziraat mühendisi ve veteriner atanması gerektiğini, her bölgenin kendi topraklarında yetişecek en iyi ürünü yetiştirmesinin önünün açılmasını istedi.

FUARLA İLGİLİ YANLIŞLAR

Gürer, 4. Tarım Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmasına, fuarla ilgili yer, tarım ve zaman seçiminin hatalı olduğunu ifade ederek başladı. Niğde’de dördüncü kez düzenlenen fuarın 4 yıllık tecrübeye yakışmayacak şekilde yapılmasını hoş karşılamadığını kaydetti.

NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ NEDEN FUARDA YOK

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin fuarda yer almamasını eleştiren Gürer, üniversitenin ziraatla ilgili bölümünün Türkiye’ye model olacağı söylenirken, fuarda bulunmamasının önemli bir eksiklik olduğunu anlattı.  Gürer, katılımcılara tarımın değişik alanlarıyla ilgili panellerin düzenlenebileceğini ifade ederek, gelecek yıl gerçekleştirilecek olan fuarın daha kapsamlı olmasını umut ettiğini belirtti.

HERŞEY İTHAL AMA TARIM POLİTİKAMIZ MİLLİ!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca uygulandığı iddia edilen ‘Milli Tarım Projesiyle’ ilgili eleştirilerini de açıklayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tohumumuz ithal, gübremiz ithal, ilacımız ithal, aracımız ithal, mazotumuz ithal ama milli tarım politikamız var. Önce yerli tohumumuzu, önce yerli ürünümüzü, önce yerli sanayicimizi desteklememiz lazım” dedi.

TİGEM KENDİ ARAZİLERİNİ KİRAYA VERİP, SUDAN’DA ÇİFTLİK KURUYOR

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM), 29 işletmesini kiraya vererek, ‘Ben bu işi yapamadım’ dediğini vurgulayan Ömer Fethi Gürer, ancak aynı kurumun bir Afrika ülkesi olan Sudan’da gidip çiftlik yapmak için arazi kiralamasına tepki gösterdi. Gürer, “Biz daha samanı bile ithal ederken Sudan’da çiftlik açıyorlar” dedi.

PATATES ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BİLE YOK

Niğde’nin Türkiye’de en çok patates üreten il olduğuna değinen Ömer Fethi Gürer, Türkiye’nin 8 bölgesinde patates üreticileri birliği kurulmuşken, en çok patates üretilen Niğde’de böyle bir birliğin kurulmamış olmasını eksiklik olarak nitelendirdi.

KENDİ TOPRAKLARIMIZDA KÖLE OLDUK

Türk çiftçisinin kenti topraklarını yabancılara satmak zorunda kaldığına işaret eden CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Şimdi ise endi arazilerimizde yok fiyatına işçi olarak çalışıyoruz. Kendi toprağımızın kölesi olduk. Yabancılar bu ülkede toprak alıyor. Üretim yapıyor. Bizim çiftçimiz bunu bilmiyor mu?” diye sordu.

TARIM OLAN YERE DE OLMAYAN YERE DE AYNI TEŞVİK

Fuarların, tarımla ilgili teknolojinin ve yatırımın önünü açması bakımından önemeni işaret eden CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ama biz İPARD da yokuz. Geçen sene yapılan fuarda Niğde IPART kapsamına alınacak denildi. Bakandan yazılı yanıt geldi. Avrupa birliğine başvurduk 42 ilin dışında izin vermiyorlar. Ama kırsal kalkınma desteği Niğde’ye veriliyor. Elinize sağlık ama Kırsal Kalkınma Desteği 81 ilin hepsine veriliyor. Tarım olan yere de tarım olmayan yere de aynı teşvik veriliyor” dedi.

HER KÖYE BİR MÜHENDİS BİR VETERİNER ATANMALI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin kendine has ürünler yetiştirmesi gerektiğine de dikkat çekerek, “Mutlaka her köyde bir ziraat mühendisi olmalıdır. Her köyde veteriner olmalı, bölgede yetişecek ürünler de planlanarak her bölgenin üreteceği ürün bir yıl önceden açıklanmalı. Niğde’de patates yetişiyorsa Adana’da patates değil pamuk yetişsin. Yani bölgede hangi üründen verim alıyorsak o ürün planlanarak o ürünün değer bulması sağlanmalı. Bir yıl önceden çiftçi ürününü kaça satacağını bilmeli ürününü ona göre yetiştirmeli. Niğde patates bölgesi olarak biliniyor. Patates yemeği yapan bir tane lokanta yok. Müteşebbis yatırım yapsın patatesten otuz çeşit yemek olur. Dolmasını, yemeğini, cipsini yapsın Türkiye’de marka olsun” şeklinde konuştu.

FUAR ALANI YAPILMALI   Muhalefet partisine mensup bir milletvekili olarak bu eleştirileri memleketin olumsuzlukları için söylemediklerini kaydeden Ömer Fethi Gürer, “Bu memleketin sorunu çözülsün diye söylüyoruz. Niğde’de söz verilen yatırımlara bakıyoruz başlıyor deniliyor, temeli atılıyor ama arkası bir türlü gelmiyor. Belediye  Fuar alanı için Sanayi Ticaret Odası Başkanımız da destek versin. Niğde’ye yakışır bir fuar alanı gerçekleştirilsin. Tarımsal desteklerle Niğde daha fazlasını isteme hakkı var çünkü bu toprağın kıraç alanların üretken insanıdır. İnsanlarımızın desteklenmesi Türkiye’nin gelişmesi için önemlidir” diye konuştu.

Kaynak: http://www.omedyam.com/chpli-gurer-tarim-bitme-noktasinda-95315/


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

300 Koyun Projesi

Son Dakika: 300 koyun projesi”nde başvurular başladı!

Sosyal Medyada Paylaş        TİGEM’in hayata geçirdiği ‘300 koyun projesi’nde başvurular başladı. Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir