Anasayfa » Köşe Yazıları » Girişimcilik üzerine…

Girişimcilik üzerine…

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Her fırsatta “yetişmiş insan gücünün” şehirlere akmasını değil; “kırsalda ve köylerde” projeler geliştirerek ülkeye hizmet etmelerinin ve başarılı olmalarının yollarını anlatıyorum. Bana göre “hayal etmezseniz yapamazsınız…”

Hayatta başarılı olmak için “hayal etmek” kadar, “yetenekli ve girişimci ruha sahip olmakta” gerekli. Girişimcilik; herkesin balıklama atlayacağı bir iş değil.

Alt yapıyı da hazırlamak gerekli… Özellikle, her kişinin üniversiteyi bitirince devlet dairesine ya da öğretmenliğe, polisliğe kapak atmak istemesinin yoğun olduğu ülkemizde, girişimci gençler yetiştirmek çok zor…

Üniversitede okuyan öğrencilere şunları sorarım; Ne olmaya karar verdiniz? Olmak için neler yapıyorsunuz? Eksiklerinizi biliyor musunuz? Donanımlı olmak için neleri zorluyorsunuz? Pek cevap gelmez, kararsızdırlar, kapıları açmak için bilgi verilmemiştir..

Üniversitelerde “girişimcilik dersi” var mı? diye araştırdığımda “80 üniversitede 400’den fazla bölümde uygulamalı girişimcilik dersleri veriliyor” bilgisine ulaştım ve bu beni sevindirdi. Çünkü; kısa seminerler ile yapılan toplantılardan, alınman sertifikalardan bu konuda verim alınamayacağına inanmaktayım…Ancak, geldiğimiz noktada başarılı olunmadığı dikkati çekiyor.

Acaba, ders verenler; ayağı toprağa-araziye basmayan, proje geliştirmemiş/uygulamamış/sonuç almamış, tarımı ve hayvancılığı yerinde görmemiş masabaşı uzmanlarından mı oluşuyor?

Girişimcilik ve proje konusunda hükümetin açıkladığı, gençler için destek paketleri de çok yararlı.

Her zaman söylediğim gibi “Şehirde yaşamak, sürekli koşturmak, temiz hava yok diye şikayet etmek, topraktan uzaklaşmak, ailenin bugüne kadar yaptığı ekonomik işleri bırakmak” doğru olmasa gerek… Doğa, tabiat , ziraat v.b. gençleri bekliyor…

“Türkiye’de yükseköğretim alanında son yıllarda görmezden gelinemeyecek bir eğilim, hatta bir moda var: Devlet ya da özel tüm üniversitelerimiz yalnızca işletme ile ilgili olanlara değil, tüm bölümlerine Girişimcilik dersi koymak için birbirleriyle yarışıyorlar. Beklenti, üniversitelerin özel sektörle ilişkilerini bu dersler aracılığıyla yoğunlaştırması ve küçük girişimciler yoluyla işsizliğin düşürülmesi. Girişimcilik dersinin bu denli popülerleşmesi her ne olursa olsun olumlu karşılanmalıdır….. Girişimcilik dersleri, “Ne tür bir girişimci istiyoruz?” sorusunun sorulabilmesine ve bunun toplum yararına yanıtlanabilmesine hizmet ettiği sürece desteklenmelidir. Birey temelli düşünüldüğünde, gerçekten de büyük paralar kazanabilmenin tek yolu doğru fırsatları bulabilmek ve kaynakları hızla bu alanlara aktarabilecek esnekliği göstermekten geçer. Ancak kamusal bir hizmet olan bilginin en önemli üreticisi üniversitelerin, bir konuya bu kadar birey temelli bakması doğru mu?

Üniversiteler, yalnızca kişisel zenginliğini düşünen ve “fırsat kollayan” girişimciler yetiştirmekle yetinebilir mi? Yoksa bir yandan iş fırsatlarını değerlendirirken diğer yandan da ülke ve insanlık için yararlı şeyler üretebilen zanaatkâr girişimci tipi mi hedeflenmeli?

Bu sorular üzerinde önemle durulmalıdır. Altı çizilmesi gereken girişimciğin bireysel bir faaliyet olmadığı ve bir toplumun kaderini bile etkileyebilecek kadar toplumsal olduğudur. Örneğin 19.yy Danimarka’sında kırsal bölgelerde oluşmaya başlayan grup temelli girişimcilik kültürünün, İskandinav dayanışmacı davranış kalıbının, sosyal demokrasinin ve yüksek yaşam kalitesinin temellerini attığı söylenebilir. Bununla birlikte aynı şekilde Rusya’da Soğuk Savaş sonrası dönemde yeni ortaya çıkan

girişimci sınıfının, devletle olan ilişkilerini olağanüstü servetler edinmek için kötüye kullanması Rusya’yı mutluluk seviyesi en düşük ülkelerden biri haline getirmiştir”

Köylerde gezdiğimde hanımlar hep diyorki “çok şükür her şeyimiz var, buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon v.b. ama gençler şehre kaçıyor, biz çocuklarımızı gönderirsek bunları kim yapacak, gelsinler geliştirsinler. Çocuklarımızı okutmadık, okuyanların hali belli. Şehirde, kar için “beyaz kabus” diyorlar, oysa “kar toprağın yorganıdır” diyerek gençlere adeta ders veriyordu.

O zaman bir başlık atalım; “Girişimci” kime denir ve ne gibi özelliklere sahip olmalıdır?;

“Girişimci, kar amacıyla “riski üzerine alan kişi”dir. Girişimci, mal ve hizmet üretimi yapabilmek için, üretim öğelerini en iyi ullar altında bir araya getiren kişidir. Riski üzerine alarak, başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, üretim öğelerinin alımını yapar, bunların bir araya getirilmesi imkanını sağlar. Kar amacı güder, ancak tek amaç para kazanmak değildir.

Ekonomik bir değer ortaya koymaksızın, çeşitli yollardan, başkaları tarafından ortaya konulan ortak değerleri kendi tarafına aktarmanın adı girişimcilik değildir. Ayrıca girişimci, yönetici demek değildir. Girişimcilik için en temel 3 faktör; yetenek, cesaret ve bilgidir. Daha geniş kapsamda girişimcide olması gereken özelliklere bakacak olursak;

Kendine güven duymalıdır, aynı zamanda güvenilen biri olmalıdır.

Geri adım atabilmeli ve yeniden başlayabilmelidir.

Sonuçları değerlendirebilmelidir. Mesleki riskleri üstlenebilmelidir.

Yaratıcı olmalıdır.

Cesaretli olmalıdır.

Bireysel ve aynı zamanda da toplumsal olmalıdır.

İyimser ve fikir sahibi olmalıdır.

Sürükleyici ve güdüleyici olmalıdır.

Başarı için yönlenmiş olmalıdır.

Fırsatlardan yararlanabilmelidir.

Yeniliklere açık olmalıdır.

İşini seven biri olmalıdır.”

HAYDİ GENÇLER; Özellikle girişimciliğe önem verin….

Meclis araştırma komisyonuna göre işsiz sayısı 6 milyon, her 4 işsizden birisi üniversite mezunu, yani rakam çok yüksek. Gelin; ziraata, doğaya, çiftçiliğe, arıcılığa, toprağa yatırım yapın”

Ümit Örs
Tarım Gazetecisi
tarimdedektifi.com


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

Bir fabrika gibi üreten İNEK – 1

Sosyal Medyada Paylaş        Değerli Dostlar, bugünkü yazımda sizlere bir fabrika gibi üreten ineğin birinci yazısını anlatmaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir