Anasayfa » Genel » Dikkat !!! Türkiye Genelinde “Zirai Don” uyarısı

Dikkat !!! Türkiye Genelinde “Zirai Don” uyarısı

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Türkiye Genelinde “Zirai Don” Uyarısı

Malatya ve Elazığ çevrelerinde orta kuvvette ve yer yer kuvvetli zirai don beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Elazığ Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Bingöl’de kuvvetli sağanak yağmur, yüksek kesimlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar yağışı, Malatya, Elazığ, Adıyaman ve Tunceli’de de yer yer hafif yağmur beklendiği kaydedildi.

Gece sıcaklıklarının 5-6 derece düşebileceği belirtilen açıklamada, rüzgarın güneyden yer yer kuvvetli esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Açıklamada, Malatya ve Elazığ’da orta kuvvette ve yer yer kuvvetli zirai don beklendiği ifade edilerek, meyvecilik ve zirai faaliyetle uğraşanlara uyarıda bulunuldu.

Kahta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Can: “Adıyaman genelinde yaşanan dondan dolayı ürün kaybı yaklaşık yüzde 80’nin üzerindedir” Kahta Sert Kabuklu Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Yıldırım: “Badem üretimi ile ilgili en büyük sorunumuz don olayıdır. Çiçekleri açıp baktığımızda embriyolarının simsiyah olduğunu görmekteyiz”

İlçede Meteoroloji müdürlüğünce yapılan uyarılar sonucunda kentteki badem üreticileri don tehlikesini önlemek için bir hafta boyunca bahçelerinde sabahlara kadar ateş yakarak donu önlemeye çalıştı.

Kahta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fahri Can, badem bahçelerinde yaptığı incelemenin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftçilerin zararının tespitini yapmak için ekipler halinde saha çalışmalarında olduklarını söyledi.

Çiftçilerin son günlerde arazilerde geceleri ateş yakarak don olayını önlemek için yoğun çaba sarfettiğini anımsatan Can, buna rağmen bunun önüne geçemediklerini dile getirdi.

Çiftçilerin yanlarında olduklarını vurgulayan Can, “Elimizdeki son verilere göre Adıyaman genelinde yaşanan dondan dolayı ürün kaybı yaklaşık yüzde 80’nin üzerindedir. Bu durum hem bizleri hem de üreticilerimizi büyük üzüntüye sevk etmiştir. Umuyoruz yetkililer, sunacağımız raporlar dahilinde üreticilerimizi sahipsiz bırakmayacaktır.” diye konuştu.

Kahta Sert Kabuklu Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Sena Yıldırım da badem üretim alanı bakımından Türkiye’de il bazında Adıyaman’ın 28 bin dekar ile Türkiye birincisi olduğunu ifade etti.

Yıldırım, üç gece boyunca yaşanan dondan dolayı çiçeklerinin yüzde 80’nin zarar gördüğünü aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

“Badem üretimi ile ilgili en büyük sorunumuz don olayıdır. Çiçekleri açıp baktığımızda embriyolarının simsiyah olduğunu görmekteyiz. İlçe olarak yaşanan bu zararın Tüm ülkeyi etkilemektedir. Yaptığımız araştırmalar neticesinde donla mücadelenin en etkili yöntemin rüzgar türbinleri ile yapıldığını öğrendik. Fakat maliyeti çok yüksek olduğundan dolayı bizler sadece ateş yakarak önlem almaya çalıştık ve maalesef başarılı olamadık.”

Göçeri köyünde bademcilik yapan Abdullah Taylan da yaklaşık 4 bin kök badem ağacının dondan dolayı büyük zarar gördüğünü belirtti.

Kar, fındığı tehdit etmeye devam ediyor

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan: “Özellikle orta ve yüksek rakımlı ilçelerimizde kar yağışı devam ediyor. Bu kar yağışıyla fındıkta don riski de sürüyor”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, özellikle orta ve yüksek rakımlı ilçelerde kar yağışının devam ettiğini belirterek, “Bu kar yağışıyla fındıkta don riski de sürüyor.” dedi.

Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındığın, özellikle 700 rakımın üzerindeki yerlerde, mart ayının ortalarında etkili olan kar yağışı ve soğuk havadan etkilendiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Bununla ilgili hem Ziraat Odaları hem de il ve ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Soydan, “Dün gece yeniden başlayan kar yağışı fındığı tekrar tehdit etmeye başladı. Özellikle orta ve yüksek rakımlı ilçelerimizde kar yağışı devam ediyor. Bu kar yağışıyla fındıkta don riski de sürüyor. Bu da bizi açıkçası çok endişelendiriyor.” diye konuştu.

Soydan, mart ayının, başta fındık üreticileri olmak üzere çiftçiler için oldukça sıkıntılı geçtiğini kaydederek, “2014 yılında yaşanan zirai don, mart ayının son günlerinde olmuştu. Şimdi aynı tarihte hava sıcaklığının bu denli düşmesi ve kar yağışının etkili olması hepimizi korkutuyor. İnşallah bu kar yağışı gece yarısından sonra don yapmaz. Aksi durumda korktuğumuz başımıza gelebilir. Bunu da arzu etmeyiz.” ifadesini kullandı.

Üreticilerden zirai don konusunda sürekli telefon aldıklarını bildiren Soydan, “Birçok üreticimiz bahçelerinde zirai donun etkili olduğunu söylüyor. Biz de o kanaatteyiz ancak bunun kesin sonucu, yapılacak tespitlerin ardından belli olacak. Üreticilerimiz sabırlı olsun. En kısa sürede kendilerini bu konuda bilgilendireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

tahmin1tahmin2tahmin3tahmin4

 


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

Çiftçi Kayıt Sistemi

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne başvuru süresi uzatıldı!

Sosyal Medyada Paylaş        Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kaydını yaptıramayan çiftçiler için müracaat süresi uzatıldı. Gıda, Tarım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir