Anasayfa » Bülten » CHP Niğde Milletvekili Gürer’in soru önergesine Bakan Fakıbaba’dan yanıt geldi.Fakıbaba: “Süt ürünleri mevzuatı geliştirilecek

CHP Niğde Milletvekili Gürer’in soru önergesine Bakan Fakıbaba’dan yanıt geldi.Fakıbaba: “Süt ürünleri mevzuatı geliştirilecek

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in süt ve süt ürünleriyle ilgili soru önergesine yanıt verdi. Bakan Fakıbaba, süt ve süt ürünlerinde mevzuatın geliştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde farklı türlerin sütlerinin karıştırılmasıyla ilgili bir uygulama ya da yönetmeliğin bulunup bulunmadığını sordu. Gürer, karışık sütten imalat yapanların karışım miktarı ve oranlarını ile ilgili denetimlerin yapılıp yapılmadığını sorduğu önergesinde, “Karışık sütten yapılan ve karışım oranlarını açıkça yazmayan ürün etiketlerinde karışım oranı yazılması sağlanacak mıdır?” şeklindeki sorunun da yanıtlanmasını istedi.

Karışım sütlerden elde edilen süt ve süt ürünleriyle ilgili olarak üretiminde, etiketinde belirtilen türlere ait sütlerin kullanılıp kullanılmadığının laboratuvar analizi ile tespit edildiğini belirten Bakan Fakıbaba, “Bu kapsamda piyasaya arz edilen ürünlerden numune alınarak gerekli kontroller yapılmaktadır. Karışım sütlerin oranları ile ilgili olarak ise üretim yerlerinde miktarsal izlenebilirlik denetimi ile gerekli kontroller yapılmaktadır” dedi.

Bakan Fakıbaba, tüketiciyi yanılttığı tespit edilen işletmeler hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yasal işlem uygulanarak ürünlerin piyasaya arz edilmesi engellendiğini de ifade ederek, süt ve süt ürünleri mevzuatının geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam ettiğini açıkladı.

Bakan Fakıkaba, alınan tedbirlerle ilgili yönetmelikleri de şu şekilde sıraladı:“Çiğ Sütün Arzına Dair Tebliği’ nin Genel Hükümler başlıklı 5’inci maddesinin 4’üncü fıkrasında “bu tebliğ kapsamında son tüketiciye arz edilecek çiğ süt işlenemez, dondurulamaz, herhangi bir bileşeni ayrılamaz, bir bileşen eklenemez, separatörden geçirilemez, farklı hayvan türlerine ait sütler karıştırılamaz veya çiğ sütte değişikliğe neden olabilecek herhangi bir işleme tabi tutulamaz.” Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliğinin Etiketleme başlıklı 14’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinde “Peynir üretiminde farklı hayvan türlerine ait sütlerin karıştırılarak kullanılması durumunda kullanılan sütün elde edildiği türlerin adları, ürün adının yanında “koyun, keçi ve inek sütlerinden üretilmiştir” gibi ifadelerle belirtilir. Ancak bu ürünlerin etiketinde inek, koyun, keçi gibi türlere ait görsellere yer verilmez”

Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliği’nin Ambalajlama, etiketleme ve işaretleme başlıklı 13′ üncü maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde “Bu Tebliğ kapsamında yer alan ve tek bir hayvan türüne ait sütün yüzde yüz kullanıldığı üretimlerde sütün ait olduğu hayvan türü ürün adı ile birlikte kullanılabilir. ”

Türk Gıda Kodeksi (TGK) Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinin Bileşenler Listesi başlıklı 21’inci maddesinin birinci fıkrasında “Bileşenler listesi, “bileşenler” veya “içindekiler” başlığıyla ya da bu kelimeleri içeren uygun bir başlıkla verilir. Gıdanın bütün bileşenleri, üretim sırasında kullanıldıkları miktara göre ağırlıkça azalan sırayla bu listede yer alır.”


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

300 Koyun Projesi

Son Dakika: 300 koyun projesi”nde başvurular başladı!

Sosyal Medyada Paylaş        TİGEM’in hayata geçirdiği ‘300 koyun projesi’nde başvurular başladı. Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir