Anasayfa » Köşe Yazıları » Bir fabrika gibi üreten İNEK – 1

Bir fabrika gibi üreten İNEK – 1

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Değerli Dostlar, bugünkü yazımda sizlere bir fabrika gibi üreten ineğin birinci yazısını anlatmaya çalışacağım. İnek o kadar geniş bir konu ki tahminim en az 5 yazıya kadar çıkacak konu vardır.

İnek yaradılış varlıkların en mükemmelidir. Mübarek kutsal Kitabımız Kuran’ı Kerimde geçen sürelerin içerisinde en uzun süre Bakara süresi olup, Arapçada Bakaranın tam karşılığının (dana, düve, öküz değil) İnek olduğunu belirtmek istiyorum.

İnek yapı itibarıyla fabrikaya benziyor ve sürekli üretim yapmakla meşguliyeti var. Dişi buzağı bol anne sütü aldığında ve iyi beslendiğinde belli bir aydan sonra çok az kesif yemle ve bol kaliteli otla beslendiğinde çok kolay gebe kalır, gebe kaldıktan sonra sadece kaliteli otla beslendiğinde çok kolay doğum yapar. Dikkat ettiyseniz sürekli kaliteli ottan bahsediyorum, anne adayı düve ve inekler aşırı derecede kesif yem yediğinde yüksek yağlanmadan obezite den dolayı gebe kalmaz ve gebe kalsa bile doğumu çok zor olur.

Yapılan bir araştırmaya göre, kaliteli yavru ve iyi süt verimi ve daha sonra kaliteli eti için ideal bir ineğin maksimum 4 laktasyon döneminin 3. dönemini sütçü ırk ve son dönemini ise etçi ırk öneriyorlar. Her şeyin normal ve yolunda gittiğini ineğimizin de 5 yaş üzerinde olduğunu var sayarak aşağıda belirttiğim konuları hep beraber irdeleyelim ve konuyu anlatmaya çalışayım.

Yukarıda belirttiğim gibi Cenabı Allah’ın bize bahşettiği Kuranı Kerimin en uzun Bakara süresinde yer alan ve hepimiz için ibret almamız gereken bir konuyu sizlerle paylaşmak isterim.

1. Bakara süresi; 67 Bir zamanlar, Musa halkına: “Dinleyin! Allah bir sığır kurban etme-nizi emrediyor” demişti. Onlar: “Sen bizimle alay mı ediyorsun?” dediler. Musa da: “Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım” demişti . 68 Onlar: madem öyle “Ey Musa! Rabbine bizim için sor da, bunun nasıl bir kurbanlık olacağını bize açıklasın” dediler. Musa: “Bakın” dedi. “O ne yaşlı, ne körpe, ama ikisi arasın-da orta yaşta bir sığır olmasını istiyor. O halde size verilen emri yerine getirin!” 69 Onlar: “Rabbine bizim için sor da, onun renginin nasıl olacağını bize açıklasın” dediler. Musa’nın cevabı şu oldu: “Allah, kurbanın sapsarı parlak renkte, bakanlara zevk veren bir sığır olmasını istiyor.”

70 Onlar, yine demişlerdi: “Rabbine bizim için sor da, o kurbanlı-ğın nasıl olacağını bize daha açık bildirsin. Çünkü bize göre, sığırlar birbirine benzer ve sonra Allah dilerse emredileni yapabiliriz.”

71 Musa’nın cevabı şu oldu: “Allah o kurbanın, ne boyunduruğa koşulup arazi süren ve ne de ekin su-layan bir hayvan olmayacağını; kusursuz ve alacasız bir sığır olmasını istiyor.” Onlar: “İşte sonunda gerçeği bildirdin” dediler. Bunun üzerine o ineği güç bela bulup boğazladılar, az kalsın bunu yapmayacaklardı. /

72 Ey İsrail oğulları! Hani siz, bir kimse öldürmüştünüz de, bu suçun sorumluluğunu birbirinizin üstüne atmıştınız. Oysa Allah sizin örtbas ettiğiniz her şeyi açığa çıkaracaktır.

73 Sığırın bir kısmıyla öldürülen adama vurun, demiştik te, vurulunca da o şa-hıs dirilivermişti. İşte böylece Allah ölüleri diriltir. Size böylece gücünü ve delillerini gösterir ki, aklınızı başınıza alasınız.Adsız

 

Ayetlerde bize konu bu şekilde aktarılıyor. Gelin hep beraber konuyu açık ve net bir şekilde ortaya koyalım.

Musa aleyhisselam zamanında geçen hadisede, başka akrabaları olmayan iki kardeş varmış, biri çok zengin diğeri ise çok fakir imiş.

Zengin olanın 1 erkek çocuğu, fakir olanın 5 erkek çocuğu varmış. Yaşı ilerleyen iki kardeş vefat etmişler. Fakir olan 5 kardeş miras için kendi aralarında plan yapıp zengin olan amcaoğlunu öldürmeye karar vermişler. Öldürdükten sonra ortalığı velveleye verip, “amcaoğlumuz faili meçhul cinayete kurban gitti, Devlet katili bulamıyor.” şeklinde feryat figan etmişler. Konu Musa aleyhisselam’a intikal ettiğinde, katil olan bu 5 kardeş alaylı bir şekilde “ya Musa Sen Rabbin ile konuşuyorsun, sor bakalım bizim bu amcaoğlumuzu kim öldürdü.” Demişler. Musa aleyhisselam Rabbin huzuruna çıktığında Cenabı Hakka katilin kim olduğunu sormuş. Cenabı Hak Cevap verir. “Ey Musa bir inek kesmeni ve bu ineğin ön kürek kolu ile maktule vurmanı ve maktul kişi kalkıp kimin katil olduğunu söyleyecektir.” Sadece bir elçi olan Musa aleyhisselam aynen konuyu insanlara iletince, İnsanlar yine alaylı bir şekilde “Rabbine sor bakalım nasıl bir inek olsun, rengi nasıl olsun.” Musa aleyhisselam tekrar Cenabı Hakkın huzuruna çıkıp soruyu sorduğunda Cenabı Hak buyuruyor.” Fazla yaşlı olmayan, kusuru bulunmayan, gebe olmayan, buzağı olmayan, süt vermeyen, semiz, sarı renkli, parlak tüylü ve herkesin görüpte benim olsun diyeceği bir inek olsun.” Musa aleyhisselam insanlara ineği bu şekilde tarif edince, insanlar böyle bir ineği nerede bulacaklarına dair şaşırıp kalırlar. Cenabı Hak ineği nerede bulacağını daha önce Musa aleyhisselam’a bildiriyor. Ve ineği kesiyorlar, ön kürek kolu ile maktule vurduklarında, maktul kalkıp beni bu amcaoğullarım öldürdü, deyip vefat ediyor.

Bugünlük köşemdeki yazı yeri dolduğundan dolayı esas yazının devamı çok önemli olan ve 26 yıllık Türkiye’deki Musevi (Yahudi) Cemaati’nin Kosher (Helal) etini tedarik eden firmamız (Cemaatin neden dana eti değilde inek etini tercih ettiğini) inek etinin önemini ama hangi ineğin eti olduğunu geniş detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağım.

Mehmet Emin Arslan
tarimdedektifi.com


Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlginizi Çekebilir

Yaşlı Dünyamız Bir Yaşına Daha Giriyor

Sosyal Medyada Paylaş        Kelime anlamıyla yeni gün demek olan Nevruz, ülkemizde 21 Mart olarak bilinse de. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir